Motoryzacja

Prędkie sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Wykonywanie cyklicznych inspekcji samochodu jest niesłychanie istotne. Jeżeli planujesz odleglejszą podróż zawsze należy upewnić się, iż samochód gotowy jest do wyprawy. Nawet prędkie sprawdzenie stanu technicznego może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapominaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a także tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak koloryt pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana lub mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie może przypominać spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć czujność na wszelkie uszkodzenia i brakujące elementy. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w silniku. Uczynić to możesz przy użyciu specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Nie zapominaj, iż przed pomiarem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego używając oznaczenia min/max w zasobniku. Jeżeli będzie trzeba go nieco dolać, musisz mieć w pamięci aby użyć adekwatnego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia bądź wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niedobrej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Utwierdź się, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś być w stanie nimi poruszać po podłączeniu. Jednakże zwróć czujność, by nie dokręcać ich nazbyt mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu chłodzącego w zasobniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa upewnij się, iż zakupiony płyn jest zgodny z w obecnej chwili wykorzystywanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika jak i ciśnienie – w razie potrzeby niezbędne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje działają prawidłowo.

Po tej kontroli będziesz przygotowany do podróży. Awaria może się wydarzyć zawsze jednakże w godnie utrzymanym pojeździe zdarza się rzadziej, samochód będzie działał dłużej i lepiej.

Artykuł napisany przy współpracy z laweta Radzionków