Motoryzacja

Porady dla młodych kierowców

Jazda jest umiejętnością, którą trzeba opanować w możliwie najlepszy sposób, bo wiąże się to z bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu. Niedostateczne umiejętności podczas jazdy skończyć się mogą śmiertelnym wypadkiem. Wszystkie kraje na całym globie mają ścisłe przepisy ruchu drogowego a każdy kierowca jest obligowany do ich egzekwowania. Zasady te stawiają za cel ochronę życia i mienia.

W czasie nauki jazdy w profesjonalnej szkole nauki jazdy zainteresowany nauczy się podstaw kierowania pojazdem i pozna sposoby poruszania się po drodze. Pośród wszystkich pragnących otrzymać prawo jazdy dostrzec można, że większość stanowią młodzi ludzie. To niejednokrotnie osoby niedoświadczone powodują wypadki, przyczyn może być kilka od niedostatecznych umiejętności do brawury. Żeby uniknąć wypadków zaznajom się z kilkoma wskazówkami – w głównej mierze jeżeli jesteś młody i ruszasz w swoją pierwszą długą podróż.

Unikaj rozpraszających Cie osób i rzeczy. Odnotować można, że znaczna część wypadków przydarza się kiedy kierowca nie jest skoncentrowany tym co dzieje się na drodze. Chwila nieuwagi jak korzystanie z telefonu komórkowego czy zmiana płyty Cd w odtwarzaczu może stać się przyczyną kolizji. Nazbyt wielu znajomych rozmawiających bardzo głośno może rozpraszać prowadzącego.

Wyśpij się przed wyprawą. Jeśli jesteś ospały bądź nie dospałeś to lepiej stronić od jazdy. Przyczyną całego szeregu wypadków jest zaśnięcie prowadzącego za kierownicą.

Nie należy kierować pojazdu po spożyciu alkoholu, przyczynić się to może do utraty kontroli nad pojazdem. Jeżeli nie jesteś trzeźwy a musisz gdzieś dojechać poproś kolegę, aby Ci w tym pomógł.

Unikaj wszelkich innych czynności. W czasie jazdy koncentruj się jedynie na tym co robisz. Nie powinno się wówczas konsumować, pić, nakładać make-up i tym podobnie. Cała Twoja koncentracja ma być skierowana na to co dzieje się na drodze.

Wpis powstał przy współpracy z dowóz paliwa Miasteczko Śląskie